Obyvatelstvo

Na ostrově Phuket žije přibližně 265 000 obyvatel. Tento údaj ovšem bývá velmi často poměrně zkreslující, jelikož se sem každoročně vydá přibližně asi jeden a půl milionu turistů.  
V hlavním městě Puketu žije přibližně 61 000 lidí.

Kdybychom měli mluvit o původních obyvatelích tohoto ostrova, tak zjistíme, že je jimi směsice různých kultur. Žili zde Číňané, ale také Malajci a nebo třeba jiné  národnosti, jež se hlásily k muslimské víře. Ostatně nalezneme zde velkou spoustu chrámů jak buddhistických, tak i čínských. Navštívit také můžete několik muslimských mešit. Co se týká ekonomiky ostrova, tak do 16. století se zde těžil ve velkém cín. Ten byl zároveň největším zdrojem příjmů tohoto ostrova.

Později po vyčerpání zásob se ostrov začal živit především výrobou kaučuku. Ten taky zajistil Phuketu velké bohatství. V dnešní době Phuket těží hlavně z vynikajících turistických lokalit. Nádherně bílý písek spolu s křišťálově čistým mořem zajišťují tomuto ostrovu obrovský příjem z turistického ruchu. Infrastruktura a služby na Phuketu vůbec jsou na vynikající úrovni. Většina místních obyvatel je zaměstnána v oblasti cestovního ruchu, nicméně najdou se i takoví, kteří se živí třeba tradičním rybolovem. Místní lidé mluví thajsky, ale v letoviscích se dorozumíte velmi dobře i anglicky.

Velmi zajímavá je mentalita lidí na Phuketu a v Thajsku vůbec. Místní lidé jsou velmi přívětiví a přátelští. Jejich tolerance a přívětivost je opravdu obdivuhodná. Každý turista by si však měl uvědomit, že je třeba dodržovat místní zvyklosti a tradice. Zkusme se tedy alespoň pár základních připomenout. Samotná pravidla chování přestávají být tak striktní, jako byla na počátku turistického boomu, ale i tak je třeba je dodržovat. Pokud se budete chtít například v Thajsku pozdravit s místními lidmi, tak jim nepodávejte ruce, ale pozdravte je tak, že sepnete ruce k sobě, jako byste se chtěli modlit a lehce skloňte hlavu. Toto gesto místní nazývají vaj. Stejně tak jako v našich končinách by měla mladší osoba pozdravit starší jako první. Poděkování se děje pomocí slova khrab.

Jeho používání si zafixujte a větší četností užití tohoto slova rozhodně nic nezkazíte. Co se týče oslovení, tak před jméno je v Thajsku předsazen titul khun, což znamená pán, paní či slečna. Jinak vás místní pravděpodobně osloví křestním jménem. V oblibě jsou zejména oslovení krátká. Thajsko je také typické úctou ke královské rodině. Monarchie je pro místní svátostí. Určitě si nedávejte nohu přes nohu tak, že bude směřovat k jiné osobě, je to nepřípustné. Jinak byste si také nikterak neměli klepat na hlavu či se jí dotýkat, jelikož se jedná dle místních o posvátnou část těla.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 36°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 36°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.66 CZK

THBTHB = 0.66 CZK

USDUSD = 22.06 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist