Historie

Dějiny ostrova Phuket jsou poměrně bohaté a pestré, i přes skutečnost, že známá historie tohoto ostrova je datována až od období novověku. Dějiny Phuketu začínají v 17. století, kdy došlo k soupeření o tento ostrov mezi Angličany, Nizozemci a Francouzi. Tehdy se ještě ostrov jmenoval Junk Ceylon. Předmětem sporů těchto mocností se Phuket stal hlavně díky tmu, že se zde nacházela poměrně bohatá naleziště cínu. Ostrov se dostal pod nadvládu Francouzů a guvernérem Phuketu byl jmenován muž jménem René Charbonneau. Tento post zastával až do roku 1685. Francie získala monopol na těžbu cínu. Psal se rok 1688, když byli Francouzi z ostrova vyhnáni. Snažili se ještě v roce 1689 ostrov zpátky vybojovat a podrobit si jej, nicméně byli neúspěšní. Ostrov se dostal pod nadvládu barmských sil. V dalším období se jej ještě snažili dobýt Angličané, které vedl Francis Light, člen britské Východní indické společnosti. Nicméně ostrov si již ponechal svou samostatnost a byl považován za součást Thajska. V dnešní době je Phuket součástí stejnojmenné provincie a spadá pod Thajsko.


Velmi smutným obdobím v dějinách Thajska a Phuketu se stal rok 2004. Právě tehdy zasáhly celou oblast smrtonosné vlny tsunami. Jestliže budeme konkrétnější, tak tsunami udeřily 26. prosince roku 2004. Tyto obrovské vlny byly způsobeny zemětřesením, které mělo epicentrum nedaleko této oblasti. Tsunami zničily několik hustě osídlených oblastí a turistických center. Na území Thajska bylo zabito 5 300 lidí a v okolních oblastech jihovýchodní Asie ještě další desetitisíce. Jinak přímo na ostrově Phuket zemřelo 250 lidí. Tento počet zahrnoval jak místní obyvatele, tak i turisty. Jinak je třeba také poznamenat, že číslo 250 je poněkud zkreslující, jelikož smrt v rozbouřených mořských vodách si našlo také spousta nelegálně zaměstnaných barmských občanů. Většina turistických center a nejznámějších pláží, jako jsou například Kamala, Patong, Karon či Kata, bylo zničeno a škody čítaly obrovské sumy peněz. Nicméně v roce 2005 již bylo obnoveno fungování oblastí, které nebyly vlnami až tolik zasaženy. V roce 2006 byla obnovena drtivá většina ubytovacích kapacit a opraveny pláže a místa turistického ruchu.


V dnešní době se Phuket může pochlubit zcela novými hotely a krásnými plážemi. Pokud se člověk na toto letovisko podívá, tak má pocit, že se zde žádné neštěstí neudálo. Jinak zde byl také vybudován ultramoderní systém, který hlídá přílivové vlny tak, aby se katastrofě podobného ražení byli lidé schopni ubránit.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 36°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 36°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.35 CZK

THBTHB = 0.65 CZK

USDUSD = 21.45 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist